WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (864 entries)

en:  - (needs update)
sv: - (behöver uppdateras)

en:  - A xliff file is attached.
sv: - En xliff-fil är bifogad.

en: "%s" is not a valid XLIFF file.
sv: "%s" är inte en giltig XLIFF-fil.

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
sv: %1$s jobb tillagda i den avancerade översättningsredigeraren.

en: %1$s translation: %2$s
sv: %1$s översättning: %2$s

en: %d minute
sv: %d minut

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %d translation job
sv: %d översättningsjobb

en: %d translation jobs
sv: %d översättningsjobb

en: %d translation jobs have been finished and applied.
sv: %d översättningsjobb har slutförts och tillämpats.

en: %s and the %s use a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
sv: %s och %s använder ett översättningsminne vilket kan minska antalet ord du behöver översätta.

en: %s authentication
sv: %s autentisering

en: %s has been sent to remote translators
sv: %s har skickats till fjärröversättare

en: %s have been sent to remote translators
sv: %s har skickats till fjärröversättare

en: %s items in basket:
sv: %s objekt i korg:

en: %s may produce a different word count
sv: %s kan ändra antalet ord

en: %s requires additional data
sv: %s kräver ytterligare data

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: %s to %s and %s
sv: %s till %s och %s

en: %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
sv: %s använder ett översättningsminne vilket kan minska antalet ord du behöver översätta.

en: %s words
sv: %s ord

en: %s: WPML Translation Jobs
sv: %s: WPML översättningsjobb

en: %sTranslation in progress - wait before editing%s
sv: %sÖversättning pågår - vänta med redigeringen%s

en: %sWarning:%s You are trying to add a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
sv: %sVarning:%s Du försöker lägga till en översättning med WordPress standardredigerare, men din webbplats är inställd för att använda WPML Translation Editor.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation that is currently in the process of being added using WPML.
sv: %sVarning:%s Du försöker redigera en översättning som just nu håller på att läggas till med hjälp av WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
sv: %sVarning:%s Du försöker att redigera en översättning med WordPress standardredigerare, men din webbplats är inställd för att använda WPML Translation Editor.

en: (inactive and unknown service)
sv: (inaktiv och okänd tjänst)

en: (missing title)
sv: (titel saknas)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
sv: * Kom ihåg att ditt inloggningsnamn för %1$s är %2$s. Om du behöver hjälp med ditt lösenord klickar du på lösenordsåterställning på inloggningssidan.

en: --Choose language--
sv: --Välj språk--

en: 0 items
sv: 0 objekt

en: 1. Review documents for translation
sv: 1. Granska dokument för översättning

en: 1. Select items for translation
sv: 1. Välj objekt för översättning

[ctx: 1/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: You are about to translate duplicated posts.
sv: Du är på väg att översätta duplicerade inlägg.

en: 2. Select translation options
sv: 2. Välj översättningsalternativ

en: 2. Set a batch name and deadline
sv: 2. Ange batch-namn och deadline

[ctx: 2/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: These items will be automatically disconnected from originals, so translation is not lost when you update the originals.
sv: Dessa objekt kopplas bort från sina original så att översättningen inte försvinner när du uppdaterar originalen.

en: 3. Choose translator or Translation Service
sv: 3. Välj översättare eller översättningstjänst

en: <a href="%s">Send to translation &raquo;</a>
sv: <a href="%s">Skicka till översättning &raquo;</a>

en: <p>Could not add the requested languages. Please <a%s>contact us</a> for support. </p><p>Show <a%s>debug information</a>.</p>
sv: <p>Kunde inte lägga till det begärda språket. <a%s>Kontakta oss</a> för support. </p><p>Visa <a%s>felsökningsinformation</a>.</p>

en: <p>Requested languages are not supported by the translation service (%s). Please <a%s>contact us</a> for support. </p>
sv: <p>Begärda språk stöds inte av översättningstjänsten (%s). <a%s>Kontakta oss</a> för support. </p>

en: <p>The administrator has disabled term translation from the translation editor. </p>\n<p>If your access permissions allow you can change this under "Translation Management" - "Multilingual Content Setup" - "Block translating taxonomy terms that already got translated". </p>\n<p>Please note that editing terms from the translation editor will affect all posts that have the respective terms associated.</p>
sv: <p>Administratören har inaktiverat termöversättning i översättningsredigeraren. </p>\n<p>Om dina åtkomsträttigheter tillåter kan du ändra detta under "Översättningshantering" - "Inställningar för flerspråkigt innehåll" - "Blockera översättning av taxonomitermer som redan har översatts". </p>\n<p>Notera att redigering av termer via översättningsredigeraren påverkar alla inlägg som är associerade med de respektive termerna.</p>

en: A Translation Service
sv: En översättningstjänst

en: A communication error has appeared. Please wait a few minutes and try again.
sv: Ett kommunikationsfel har inträffat. Vänta några minuter och försök igen.

en: A new translation for %1$s from %2$s to %3$s was created on the Translation Service. It&#8217;s ready to download and will be applied next time the Translation Service delivers completed translations to your site or when you manually fetch them.
sv: En ny översättning för %1$s från %2$s to %3$s skapades i översättningstjänsten. It&#8217;s är klar att laddas ner och kommer att tillämpas nästa gång översättningstjänsten levererar färdiga översättningar till din webbplats eller när du hämtar dem manuellt.

en: ATE Job ID
sv: ATE jobb-ID

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Actions that will happen on the translation service
sv: Åtgärder som kommer att ske i översättningstjänsten

en: Activate
sv: Aktivera

en: Active service:
sv: Aktiv tjänst:

en: Add a Translation Manager
sv: Lägg till en översättningshanterare

en: Add a Translator
sv: Lägg till en översättare

en: Add more language pairs for this translator
sv: Lägg till fler språkpar för denna översättare

en: Add note for the translators
sv: Lägg till information för översättarna

en: Add selected content to translation basket
sv: Lägg till det valda innehållet i översättningskorgen

en: Add selected content to translation basket / Duplicate
sv: Lägg till det valda innehållet i översättningskorgen / Dubblett

en: Add to translation basket
sv: Lägg till i översättningskorgen

en: Adjust links in posts and strings so they point to the translated content
sv: Anpassa länkar i inlägg och strängar så att de pekar till det översatta innehållet

en: Adjust links in posts so they point to the translated content
sv: Anpassa länkar i inlägg så att de pekar till det översatta innehållet

en: Admin Strings
sv: Admin-strängar

en: Admin Strings to Translate
sv: Admin-strängar att översätta

en: Administrator for %s
sv: Administratör för %s

en: Advanced Translation Editor
sv: Avancerad översättningsredigerare

en: Advanced Translation Editor Error Logs
sv: Avancerad översättningsredigerare, felloggar

en: Advanced Translation Editor error:
sv: Advanced Translation Editor-fel:

en: Advanced Translation Editor is active
sv: Den avancerade översättningshanteraren är aktiv

en: Advanced Translation Editor is being activated
sv: Avancerad översättningsredigerare aktiveras

en: Advanced Translation Editor is disabled.
sv: Advanced Translation Editor är inaktiverad.

en: Advanced Translation Editor is enabled and active
sv: Advanced Translation Editor är aktiverad och aktiv

en: Advanced Translation Editor is not active yet
sv: Advanced Translation Editor är inte aktiv än

en: Advanced Translation Editor settings
sv: Inställningar för den avancerade översättningshanteraren

en: All %s
sv: Alla %s

en: All Languages
sv: Alla språk

en: All Translation Priorities
sv: Alla översättningsprioriteringar

en: All done. What happens next?
sv: Klar. Vad händer härnäst?

en: All languages
sv: Alla språk

en: All new lines should be replaced by HTML element %s. Use this option if translation tool used by translator does not support new lines characters (for example Virtaal software)
sv: Alla nya rader bör ersättas med HTML-element %s. Använd detta alternativ om det översättningsverktyg som används av översättare inte stöder tecken för ny rad (t.ex. Virtaal software)

en: All posts and strings have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
sv: Alla poster och strängar har bearbetats. länkarna %s ändrades till att gå till det översatta innehållet.

en: All posts have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
sv: Alla inlägg har bearbetats. %s länkar ändrades för att peka till det översatta innehållet.

en: All statuses
sv: Alla statusar

en: All the site's content
sv: Allt innehåll på webbplatsen

en: All translation statuses
sv: All status för översättningar

en: All types
sv: Alla typer

en: Allow visitors to tell you about translation issues by enabling %s
sv: Tillåt besökare att informera dig om översättningsproblem genom att aktivera %s

en: An email has been sent to %s
sv: Ett e-postmeddelande har skickats till %s

en: An error occurred:
sv: Ett fel inträffade:

en: Any
sv: Vilka som helst

en: Any Translation Service
sv: Vilken översättningstjänst som helst

en: Any WordPress Translator
sv: Vilken WordPress-översättare som helst

en: Any existing content (translations) will be overwritten when creating duplicates.
sv: Eventuellt befintligt innehåll (översättningar) kommer skrivas över när du skapar dubbletter.

en: Any language
sv: Vilket språk som helst

en: Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
sv: Inget av det arbete som slutförs efter denna återställning kan tas emot av din webbplats.

en: Anyone
sv: Vem som helst

en: Apply
sv: Använd

en: Are you sure you want to reset the %1$s translation process?
sv: Är du säker på att du vill återställa översättningsprocessen %1$s?

en: Are you sure you want to resign from this job?
sv: Är du säker på att du vill lämna det här jobbet?

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ask us
sv: Fråga oss

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assigning translator...
sv: Tilldelar översättare...

en: At your service
sv: Till din tjänst

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Auto-generate from title (default)
sv: Autogenerera från titel (standard)

en: Available to translate
sv: Tillgänglig för översättning

en: Batch name
sv: Batch-namn

en: Batch name:
sv: Batchnamn:

en: Batch rolled back
sv: Batch återställd

en: Batch synchronization has been sent
sv: Mängdsynkronisering har skickats

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
sv: Innan du kan börja skicka innehåll för översättning måste du göra några inställningar.

en: Before you can use %s, you need to complete this quick setup.
sv: Innan du kan använda %s måste du göra denna snabba installation.

en: Body
sv: Text

en: Bulk actions
sv: Mängdåtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel job
sv: Avbryt jobb

en: Cancel jobs
sv: Avbryt jobb

en: Canceling jobs...
sv: Avbryter jobb...

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
sv: Kan inte redigera detta objekt eftersom det ligger i översättningskorgen.

en: Caption
sv: Bildtext

en: Changes in these translations will affect terms in general! (Not only for this post)
sv: Ändringar i dessa översättningar kommer att påverka termerna i allmänhet! (Inte endast detta inlägg)

en: Check all
sv: Se alla

en: Check available Translation Services
sv: Se tillgängliga översättningstjänster

en: Check status
sv: Kontrollera status

en: Check status and get translations
sv: Kontrollera status och hämta översättningar

en: Check the batch delivery status
sv: Kontrollera statusen för mängdleverans

en: Checking translation jobs status. Please don't close this page!
sv: Kontrollerar status för översättningsjobb. Stäng inte den här sidan!

en: Choose a Translation Service
sv: Välj en översättningstjänst

en: Choose at least one translation action
sv: Välj minst en översättningsåtgärd

en: Choose default format for XLIFF file:
sv: Välj standardformat för XLIFF-fil:

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
sv: Välj om översättningar ska publiceras när de mottas. Obs: Om Publicera har valts publiceras endast översättningen om originaldokumentet är publicerat när översättningen mottogs.

en: Clear Basket
sv: Rensa korg

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: Clear search
sv: Rensa sökning

en: Communication Log
sv: Kommunikationslogg

en: Communication logging is currently disabled. To allow WPML support to help you with issues related to sending content to translation, you need to enable the communication logging.
sv: Loggning av kommunikation är för närvarande inaktiverad. För att tillåta supporten på WPML att hjälpa dig med problem gällande sändning av innehåll för översättning måste du aktivera kommunikationsloggen.

en: Complete
sv: Färdig

en: Complete the authentication
sv: Slutför autentiseringen

en: Completed
sv: Slutförd

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Congratulations for choosing %s to translate your site's content. To avoid high costs and wasted time, please watch our short video.
sv: Grattis till ditt val av %s för att översätta innehållet på din webbplats. Titta på vår korta video för att undvika höga kostnader och bortkastad tid.

en: Connect this site to your %s account
sv: Anslut denna webbplats till ditt %s-konto

en: Contact
sv: Kontakt

en: Contact %s for cancellation
sv: Kontakta %s för att avbryta

en: Content that was created with WPML's Classic Translation Editor
sv: Innehåll som har skapats med WPML:s klassiska översättningsredigerare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue to %s
sv: Fortsätt till %s

en: Copy & Overwrite all fields
sv: Kopiera & skriv över alla fält

en: Copy all fields from original
sv: Kopiera alla fält från originalet

en: Copy from original
sv: Kopiera från original

en: Copy from original language if translation language uses encoded URLs
sv: Kopiera från originalspråket om översättningsspråket använder kodade URL:er

en: Copy from original to translation
sv: Kopiera från original till översättning

en: Copy once
sv: Kopiera en gång

en: Copy to empty fields only
sv: Kopiera endast till tomma fält

en: Could not find user!
sv: Det gick inte att hitta användaren!

en: Could not retrieve file from archive.
sv: Kunde inte hämta fil från arkiv.

en: Could not update the translation pickup mode.
sv: Kunde inte uppdatera hämtningsläge för översättning.

en: Count time
sv: Räkna tid

en: Create a new user and set as Translation Manager
sv: Skapa en ny användare och ange som översättningshanterare

en: Create a new user and set as Translator
sv: Skapa en ny användare och ange som översättare

en: Create a new user to be the Translation Manager
sv: Skapa en ny användare som ska vara översättningsansvarig

en: Create an account in one minute
sv: Skapa ett konto på en minut

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Fields Translation
sv: Översättning av anpassade fält

en: Custom Term Meta Translation
sv: Anpassad metaöversättning för term

en: Custom XML Configuration
sv: Anpassad XML-konfiguration

en: Custom XML configuration
sv: Anpassad XML-konfiguration

en: Custom fields
sv: Egna fält

en: Custom posts slug translation options
sv: Översättningsalternativ för anpassade inläggssluggar

en: Date
sv: Datum

en: De-authorize
sv: Avauktorisera

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Dear %s,
sv: Kära %s,

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Did you know that you can also set Translation Services and professional translators will handle your translation?
sv: Visste du att du kan ställa in översättningstjänst och låta professionella översättare sköta din översättning?

en: Direction
sv: Riktning

en: Disable logging
sv: Inaktivera loggning

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Dismiss this message.
sv: Avvisa detta meddelande.

en: Dismiss this notice.
sv: Avvisa detta meddelande.

en: Display 20 results per page
sv: Visa 20 resultat per sida

en: Display all results
sv: Visa alla resultat

en: Displaying
sv: Visar

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
sv: Visar %s&#8211;%s av %s

en: Do nothing
sv: Gör inget

en: Do nothing - all new line characters will stay untouched.
sv: Gör ingenting - alla nya radtecken kommer att förbli orörda.

en: Document status
sv: Dokumentstatus

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Don't include already translated terms in the translation editor
sv: Inkludera inte redan översatta termer i översättningsredigeringsprogrammet

en: Don't show this again.
sv: Visa inte detta igen.

en: Don't show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Don't translate
sv: Översätt ej

en: Don't update translation
sv: Uppdatera inte översättning

en: Done
sv: Klar

en: Done!
sv: Klar!

en: Don’t offer this again
sv: Erbjud inte detta igen

en: Download the translated XLIFF file
sv: Ladda ner den översatta XLIFF-filen

en: Downloading XLIFF file...
sv: Laddar ner XLIFF-fil...

en: Downloading translations...
sv: Laddar ner översättningar...

en: Draft
sv: Utkast

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Duplicate content
sv: Dubblettinnehåll

en: Duplicating
sv: Duplicering

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Languages
sv: Redigera språk

en: Edit Translation
sv: Redigera översättning

en: Edit anyway
sv: Redigera ändå

en: Edit independently
sv: Redigera oberoende

en: Edit language pair(s) for translator
sv: Redigera översättarens språkpar

en: Edit note for the translators
sv: Redigera information för översättarna

en: Edit the %s translation
sv: Redigera %s översättningen

en: Edit translatable strings
sv: Redigera översättningsbara strängar

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: Element type
sv: Elementtyp

en: Email
sv: E-post

en: Email:
sv: E-post:

en: Enable logging
sv: Aktivera loggning

en: Enable other translation services
sv: Aktivera ytterligare översättningstjänster

en: Enter here your %s authentication details
sv: Ange dina autentiseringsuppgifter för %s

en: Error
sv: Fel

en: Error Logs (%d)
sv: Felloggar (%d)

en: Error details
sv: Felinformation

en: Errors:
sv: Fel:

en: Estimated cost: %s USD
sv: Beräknad kostnad: %s USD

en: Event
sv: Händelse

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Export
sv: Exportera

en: Export XLIFF %s
sv: Exportera XLIFF %s

en: Export all filtered jobs of %1$s from %2$s to %3$s in %4$s:
sv: Exportera alla filtrerade jobb på %1$s från %2$s till %3$s i %4$s:

en: Export all jobs:
sv: Exportera alla jobb:

en: External Actions
sv: Externa åtgärder

en: External package ID: %d
sv: Externt paket-ID: %d

en: Failed step: %s
sv: Felaktigt steg: %s

en: Failed to disconnect posts
sv: Kunde inte koppla bort inlägg

en: Failed to send email
sv: Det gick inte att skicka e-postmeddelande

en: Finished Post Duplication
sv: Avslutat duplicering av inlägg

en: First available
sv: Första lediga

en: First name:
sv: Förnamn:

en: First page
sv: Första sidan

en: Flag for %s
sv: Flagga för %s

en: Fold/Unfold code
sv: Dölj/visa kod

en: For retrieving debug information for communication between your%s site and the translation system, use the <a href="%s">communication log</a> page.
sv: För att hämta felsökningsinformation för kommunikation mellan din %s-plats och översättningssystemet, använd <a sidan href="%s">kommunikationslogg</a>.

en: From
sv: Från

en: From %1$s to %2$s:
sv: Från %1$s till %2$s:

en: Generated by WPML plugin, running on %s.
sv: Skapad av insticksprogrammet WPML, körs på %s.

en: Get translations
sv: Hämta översättningar

en: Getting Started Guide
sv: Komma igång-guide

en: Give a name to the batch. If omitted, the default name will be applied.
sv: Ge batchen ett namn. Om det utelämnas kommer standardnamnet att användas.

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Go to the %s tab for automatic translation and time-saving goodies.
sv: Gå till fliken %s för automatisk översättning och tidsbesparande grejer.

en: Go to the %s to choose the content and send it to translation.
sv: Gå till %s för att välja innehåll och skicka det för översättning.

en: Help
sv: Hjälp

en: Here is the full list of translation services that are integrated with WPML. With any service that you choose, you enjoy a streamlined process.
sv: Här är en komplett lista över de översättningstjänster som är inbyggda i WPML. Oavsett vilken tjänst du väljer kan du glädjas åt en smidig process.

en: Hi %s,
sv: Hej %s!

en: Hide completed
sv: Dölj slutförda

en: Hide system fields
sv: Dölj systemfält

en: Hide this
sv: Dölj detta

en: How new lines characters in XLIFF files should be handled?
sv: Hur ska tecken för ny rad i XLIFF-filer hanteras?

en: How should the site receive completed translations from Translation Service?
sv: Hur ska platsen ta emot färdiga översättningar från Translation Service?

en: How to find API token in %s
sv: Så här hittar du API-token i %s

en: How to translate posts and pages
sv: Översättning av inlägg och sidor

en: How to work correctly with %s
sv: Så här arbetar du på rätt sätt med %s

en: How to write Language Configuration Files
sv: Hur du skriver språkkonfigurationsfiler

en: I am about to stop any ongoing work done by %1$s.
sv: Jag är på väg att stoppa alla pågående arbeten gjorda av %1$s.

en: I understand - continue editing
sv: Jag förstår - fortsätt redigera

en: I want to set a "Translation Manager" who will choose the translators for this site
sv: Jag vill ange en "Översättningshanterare" som kommer att välja översättare till den här webbplatsen

en: ICanLocalize migration could not complete
sv: Migrationen från ICanLocalize misslyckades

en: If the problem continues, please contact %s.
sv: Kontakta %s om problemet kvarstår.

en: If this is not your production site (it's a staging or testing site), please do not run the update.
sv: Om det inte är en produktionswebbplats (det är en staging- eller testplats), ska du inte göra uppdateringen.

en: If you are in a production site, you have to run this update before you can send more content for translation and receive completed translations.
sv: Om du befinner dig på en produktionswebbplats måste du göra denna uppdatering innan du kan skicka mer innehåll för översättning och få slutförda översättningar.

en: If you don't have one, you can create it after clicking the authenticate button.
sv: Om du inte redan har ett konto kan du skapa detta när du har klickat på bekräftelseknappen.

en: If you have sent content to %1$s, you should cancel the projects in %1$s system. Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
sv: Om du har skickat innehåll till %1$s ska du avsluta projekten i %1$s-systemet. Inget arbete som slutförs efter att du har gjort denna återställning kan tas emot av din webbplats.

en: If you wish to use %1$s, please go to %2$s and use the %3$s button.
sv: Om du vill använda %1$s ska du gå till %2$s och använda knappen %3$s.

en: If you wish to use only local translators, please go to %1$s and use the %2$s button.
sv: Om du vill använda lokala översättare ska du gå till %1$s och använda knappen %2$s.

en: Import / Export XLIFF
sv: Importera/exportera XLIFF

en: In basket
sv: I korgen

en: In progress
sv: Pågår

en: In the %1$s page, choose who will translate.
sv: På sidan %1$s väljer du vem som ska översätta.

en: In the translation basket
sv: I översättningskorgen

en: Include XLIFF files in notification emails
sv: Inkludera XLIFF-filer i meddelanden.

en: Include XLIFF files in the notification emails
sv: Inkludera XLIFF-filer i e-postaviseringarna

en: Incompatible Archive.
sv: Inkompatibelt arkiv.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Message]
en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill göra detta?

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 No]
en: No
sv: Nej

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Yes]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 00 Title]
en: Incomplete local translation jobs
sv: Ej slutförda lokala översättningsjobb

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 01 Cancelled]
en: Cancelled local translation jobs:
sv: Avbrutna lokala översättningsjobb:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 02 Open]
en: Open local translation jobs:
sv: Öppna lokala översättningsjobb:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 03 Error]
en: Unable to cancel some or all jobs
sv: Kunde inte avbryta några eller alla jobb

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 04 Error]
en: Unable to complete the action
sv: Åtgärden kunde inte slutföras

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 10 Close button]
en: Local translation jobs will be kept and the above notice hidden.
sv: Lokala översättningsjobb behålls och ovanstående meddelande döljs.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 20 Close button]
en: Close
sv: Stäng

en: Inside your %s account, you will find an "API token". This token allows WPML to connect to your account at %s to send and receive jobs.
sv: I ditt %s-konto hittar du en "API -token". Denna token låter WPML ansluta till ditt konto på %s för att skicka och ta emot jobb.

en: Invalid Request
sv: Ogiltig begäran

en: Invalid Request.
sv: Ogiltig begäran.

en: It was not possible to refresh the active translation service information.
sv: Det gick inte att uppdatera informationen för den aktiva översättningstjänsten.

en: Items
sv: Artiklar

en: Items sent for translation!
sv: Objekt skickade för översättning!

en: Job %1$s: %2$s - %3$s
sv: Jobb %1$s: %2$s - %3$s

en: Job ID
sv: Jobb-ID

en: Job ID is missing
sv: Jobb-ID saknas

en: Job waiting for a translator in %s
sv: Jobb väntar på översättare i %s

en: Jobs canceled
sv: Jobben har avbrutits

en: Jobs could not be created in Advanced Translation Editor. Please try again or contact the WPML support for help.
sv: Det gick inte att skapa jobb i den avancerade översättningshanteraren. Försök igen eller kontakta WPML-supporten för hjälp.

en: Jobs that are waiting for translation
sv: Jobb som väntar på översättning

en: Language
sv: Språk

en: Language Pairs
sv: Språkpar

en: Language filtering has been disabled because you already have items in %s in the basket.
sv: Språkfiltrering har inaktiverats eftersom du redan har objekt i %s i korgen.

en: Language pair
sv: Språkpar

en: Language pairs not refreshed, please try again
sv: Språkparet uppdaterades inte. Försök igen

en: Language pairs refreshed
sv: Språkpar uppdaterat

en: Languages
sv: Språk

en: Last attempt was on
sv: Senaste försöket var

en: Last check: %s
sv: Senast kontrollerad: %s

en: Last error
sv: Senaste fel

en: Last name:
sv: Efternamn:

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Learn how to translate content that comes from Block editor
sv: Läs mer om hur innehåll från Block-redigeraren översätts

en: Learn more
sv: Mer information

en: Learn more about WPML's Advanced Translation Editor
sv: Läs mer om WPML:s Advanced Translation Editor

en: Learn more about the different translation options
sv: Mer information om översättningsalternativen

en: Link to original document %d
sv: Länk till originaldokument %d

[ctx: List of translation jobs: %s replaced by "list of translation jobs"]
en: You can see all the jobs that you sent and their deadlines in the %s.
sv: Du kan se alla jobb du har skickat och deras deadlines i %s.

[ctx: List of translation jobs: used to build a link to the translation jobs page]
en: list of translation jobs
sv: lista över översättningsjobb

en: Loaded
sv: Laddad

en: Loading jobs...
sv: Läser in jobb...

en: Local
sv: Lokal

en: Looking for a different translation service?
sv: Söker du en annan översättningstjänst?

en: Looks like you are running a multilingual WooCommerce site. To easily translate WooCommerce products and categories, you should use %s
sv: Du verkar köra WooCommerce på en flerspråkig webbplats. För att enkelt översätta WooCommerce-produkter och kategorier bör du använda %s

en: Machine Translation
sv: Maskinöversättning

en: Manage your translators
sv: Hantera dina översättare

en: Migration to ICL 2.0
sv: Migration till ICL 2.0

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minor edit
sv: Liten redigering

en: Minor edit - don't update translation
sv: Mindre ändring - uppdatera inte översättningen

en: Missing or wrong data:
sv: Data saknas eller är felaktig:

en: More
sv: Mer

en: Multilingual Content Setup
sv: Inställningar för flerspråkigt innehåll

en: My test translation went fine.
sv: Min provöversättning gick bra.

en: Name
sv: Namn

en: Navigation
sv: Navigering

en: Need help translating? Read how to use %s.
sv: Behöver du hjälp att översätta? Läs om hur du använder %s.

en: Need help with translation?
sv: Behöver du hjälp med översättning?

en: Need help? See
sv: Behöver du hjälp? Se

en: Need translators?
sv: Behöver du översättare?

en: Needs refresh - Some items of this type are not counted
sv: Behöver uppdateras - Vissa objekt av den här typen räknas inte

en: Needs update
sv: Behöver uppdateras

en: Needs updating
sv: Behöver uppdateras

en: New content
sv: Nytt innehåll

en: New lines character
sv: Tecken för ny rad

en: New translation job from %s
sv: Nytt översättningsjobb från %s

en: Next page
sv: Nästa sida

en: No account at %s?
sv: Ingen konto på %s?

en: No custom fields found. It is possible that they will only show up here after you add more posts after installing a new plugin.
sv: Inga egna fält hittades. Det är möjligt att de bara visas här då du gjort fler inlägg efter en ny plugin installerats.

en: No documents found
sv: Inga dokument hittades

en: No duplicate posts found to disconnect.
sv: Inga duplicerade inlägg hittades att koppla bort.

en: No entries
sv: Inga poster

en: No items found in basket
sv: Inga objekt hittades i korgen

en: No matches
sv: Inga resultat

en: No selected translators!
sv: Inga valda översättare!

en: No term meta found. It is possible that they will only show up here after you add/create them.
sv: Ingen meta för term hittades. Det är möjligt att de endast visas här när du har lagt till/skapat dem.

en: No translation jobs found
sv: Inga översättningsjobb hittades

en: No translation jobs were selected for export.
sv: Inga översättningsjobb valdes för export.

en: No translation languages configured for this user.
sv: Inga översättningsspråk inställda för denna användare

en: None found
sv: Inget hittades

en: Not loaded
sv: Ej laddad

en: Not set
sv: Inte inställt

en: Not sure? %s.
sv: Är du osäker? %s.

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Not translated or needs updating
sv: Ej översatt eller kräver uppdatering

en: Note for the translators
sv: Information för översättarna

en: Nothing found
sv: Inget hittades

en: Notification emails to the translation manager
sv: E-postaviseringar till den översättningsansvarige

en: Notification emails to translators
sv: E-postaviseringar till översättare

en: Notification emails:
sv: E-postaviseringar:

en: Notify the translation manager when jobs are completed %s
sv: Meddela översättningsansvarig när översättningen är klar %s

en: Notify the translation manager when jobs are late by %s days
sv: Meddela den översättningsansvarige när jobb är %s dagar försenade

en: Notify translators when new jobs are waiting for them
sv: Meddela översättare när nya jobb väntar på dem

en: Notify translators when they are removed from jobs
sv: Meddela översättare när de tas bort från jobb

en: Number of attempts made
sv: Antal gjorda försök

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Number of strings
sv: Antal strängar

en: Number of words
sv: Antal ord

en: Once the translation jobs are completed, you can get them into your site by using the %1$s button on the %2$s page.
sv: När översättningsjobbet är slutfört kan du infoga dem på din webbplats genom att använda knappen %1$s på sidan %2$s.

en: One more step before you can use %s
sv: Ett steg till innan du kan använda %s

en: One of the selected strings is in a language that is not activate. It can not be added to the translation basket.
sv: En av de valda strängarna är på ett språk som inte är aktivt. Den kan inte läggas till i översättningskorgen.

en: One or more strings sent to %s
sv: En eller flera strängar har skickats till %s

en: Only Translation Managers can add translators to the site. You can assign a different WordPress user to be the site's Translation Manager or make yourself a Translation Manager.
sv: Endast översättningsansvariga kan lägga till översättningar på webbplatsen. Du kan göra en annan WordPress-användare till sidans översättningsansvarige eller göra dig själv till översättningsansvarig.

en: Only myself (%s)
sv: Bara jag själv (%s)

en: Only select this option if you have no pending jobs or you are sure of what you are doing.
sv: Välj endast det här alternativet om du inte har några väntande jobb eller om du är säker på vad du gör.

en: Open in Translation Editor
sv: Öppna i Translation Editor

en: Original
sv: Ursprunglig

en: Original Page
sv: Originalsida

en: Other Partner Translation Services from Around the World
sv: Andra partneröversättningstjänster runt om i världen

en: Other Translation Services
sv: Andra översättningstjänster

en: Overdue translation jobs report
sv: Arbetsrapport för försenade översättningar

en: PHP Extension
sv: PHP-tillägg

en: PHP Setting
sv: PHP-inställning

en: PRO translation has been reset.
sv: PRO-översättning har återställts.

en: Page URL
sv: Sido-URL

en: Partial translation
sv: Ofullständig översättning

en: Partner Translation Services
sv: Partner-översättningstjänster

en: Pending Review
sv: Väntar på granskning

en: Please activate translation service first.
sv: Aktivera översättningstjänsten först.

en: Please be advised that editing this term's translation here will change the value of the term in general. The changes made here, will not only affect this post!
sv: Observera att redigering av termens översättning här ändrar värdet på termen övergripande. Ändringar gjorda här påverkar inte bara detta inlägg!

en: Please choose
sv: Välj

en: Please contact WPML support and give them the following debug information:
sv: Kontakta supporten på WPML och bifoga följande felsökningsinformation:

en: Please contact your administrator.
sv: Kontakta din administratör.

en: Please open the confirmation email that you received and click on the link inside it to confirm your email.
sv: Öppna bekräftelsemeddelandet som du fått och klicka på länken för att bekräfta din e-postadress.

en: Please refer to the <a href="%s">Translation Management dashboard</a> for the exact status of this translation.
sv: Se <a href="%s">kontrollpanelen för översättningshantering</a> för att se översättningens status.

en: Please register WPML to enable the professional translation option
sv: Registrera WPML för att aktivera alternativet professionell översättning

en: Please select at least one document to translate.
sv: Välj åtminstone ett dokument att översätta.

en: Please select at least one language to translate into.
sv: Välj åtminstone ett språk att översätta till.

en: Please try again in a few minutes. If the problem persists, please contact %s.
sv: Försök igen om några minuter. Om problemet kvarstår, kontakta %s.

en: Please wait a few minutes and try again to see if there’s a temporary problem.
sv: Vänta en stund och försök sedan igen för att se om det är ett tillfälligt problem.

en: Please, check the %2$s page for more details.
sv: Se sidan %2$s för mer information.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because it is an original post.
sv: Inlägget "%s" kommer att ignoreras för %s eftersom det är ett originalinlägg.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
sv: Inlägg "%s" kommer att ignoreras för %s, eftersom översättning redan görs.

en: Post Types Translation
sv: Post Types-översättning

en: Post parent
sv: Överordnat inlägg

en: Posts and pages synchronization
sv: Synkronisering av inlägg och sidor

en: Preparing your content for translation
sv: Förbereder innehållet för översättning

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private
sv: Privat

en: Problem receiving translation jobs?
sv: Problem med att ta emot översättningsjobb?

en: Processing posts... %1$s of %2$s done.
sv: Bearbetar poster... %1$s av %2$s klart.

en: Processing strings... %1$s of %2$s done.
sv: Bearbetar strängar... %1$s av %2$s klart.

en: Processing translation
sv: Bearbetar översättning

en: Processing translation (could take a few minutes)
sv: Bearbetar översättning (kan ta några minuter)

[ctx: Promote translation services: %s replaced by "professional translation services integrated with WPML"]
en: Need faster translation work? Try one of the %s.
sv: Behöver du snabbare översättningstjänster? Prova en av de %s.

[ctx: Promote translation services: used to build a link to the translation services page]
en: professional translation services integrated with WPML
sv: professionella översättningstjänsterna kopplade till WPML

en: Publish status
sv: Publiceringsstatus

en: Published
sv: Publicerad

en: Ranking
sv: Placering

en: Read more on %s
sv: Läs mer på %s

en: Read the %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
sv: Läs %1$s för att lära dig om översättning av bilder, menyer, widgetar, m.m.

en: Ready!
sv: Klar!

en: Recalculate
sv: Omberäkna

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Translation Services
sv: Uppdatera översättningstjänster

en: Refresh information
sv: Uppdatera informationen

en: Refresh language pairs
sv: Uppdatera språkpar

en: Refreshing translation service information...
sv: Uppdaterar information om översättningstjänster...

en: Remember to authenticate this site's connection with %1$s. Before you authenticate, you cannot send jobs to translation to %1$s.
sv: Kom ihåg att autentisera den här webbplatsens anslutning till %1$s. Innan du autentiserar kan du inte skicka översättningsjobb till %1$s.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Translation Manager
sv: Ta bort översättningsansvarig

en: Remove from Translation Basket
sv: Ta bort från översättningskorgen

en: Remove me as a translator
sv: Ta bort mig som översättare

en: Removed from translation job on %s
sv: Togs bort från översättningsjobb på %s

en: Request activation
sv: Begär aktivering

en: Request activation from
sv: Begär aktiveringsformulär

en: Request activation to receive an email with directions to activate the service.
sv: Begär aktivering för att få ett e.postmeddelande med instruktioner om hur tjänsten aktiveras.

en: Request to use WPML's Advanced Translation Editor by %s
sv: Begär att få använda WPML:s Advanced Translation Editor av %s

en: Resend that email
sv: Skicka det e-postmeddelandet igen

en: Reset filter
sv: Återställ filter

en: Reset filters
sv: Återställ filter

en: Reset professional translation state
sv: Återställ status för professionell översättning

en: Resign
sv: Lämna

en: Reusable Block
sv: Återanvändbara block

en: Rollback jobs...
sv: Tillbakarullningsjobb...

en: Rollback migration (use at your own risk!)
sv: Återställ migration (används på egen risk!)

en: Run now
sv: Kör nu

en: Running this update on a non-production site will make it impossible to correctly run it on the production site.
sv: Om uppdateringen görs på en icke-produktionswebbplats blir det omöjligt att köra den korrekt på produktionswebbplatsen.

en: Same as the original document
sv: Samma som originaldokument

en: Save
sv: Spara

en: Save & Close
sv: Spara & stäng

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scan now and adjust links
sv: Skanna nu och justera länkar

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Search
sv: Sök

en: Search for
sv: Sök efter

en: Search for user
sv: Sök efter användare

en: Select
sv: Välj

en: Select additional options
sv: Välj fler alternativ

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select an existing WordPress user (needs to be an editor or above)
sv: Välj en befintlig WordPress-användare (måste vara redigerare eller högre)

en: Select an existing user and set as Translation Manager
sv: Välj en befintlig användare och ange som översättningshanterare

en: Select an existing user and set as Translator
sv: Välj en befintlig användare och ange som översättare

en: Select status
sv: Välj status

en: Select the xliff file or zip file to upload from your computer:&nbsp;
sv: Välj xliff- eller zip-filen som skall laddas upp från din dator:&nbsp;

en: Select translator
sv: Välj översättare

en: Send
sv: Skicka

en: Send all items for translation
sv: Skicka alla objekt för översättning

en: Send me a notification email when there is something new to translate
sv: Skicka en e-postavisering till mig när det finns en ny översättning tillgänglig

en: Sending for translation
sv: Skickar för översättning

en: Sending your jobs to professional translation
sv: Skickar jobben för professionell översättning

en: Sending your jobs to translation
sv: Skickar jobben för översättning

en: Sent on
sv: Skickat

en: Service activated.
sv: Tjänst aktiverad.

en: Service credentials updated.
sv: Inloggningsuppgifter för tjänsten har uppdaterats.

en: Service invalidated.
sv: Tjänsten har ogiltigförklarats.

en: Services Refreshed.
sv: Tjänsterna har uppdaterats.

en: Set a Translation Manager
sv: Ställ in en översättningshanterare

en: Set language pair(s)
sv: Ställ in språkpar

en: Set language pair(s) for Translator %USERNAME%
sv: Ställ in språkpar för översättare %USERNAME%

en: Set-up the translation
sv: Ställ in översättningen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Show differences
sv: Visa skillnader

en: Show other professional translation options
sv: Visa ytterligare alternativ för professionella översättningar

en: Show system fields
sv: Visa systemfält

en: Show translation instructions in the list of pages
sv: Visa översättningsinstruktioner i listan över sidor

en: SimpleXML extension
sv: SimpleXML-ändelse

en: SimpleXML extension is required for using XLIFF files in WPML Translation Management.
sv: SimpleXML-tillägg krävs för användning med XLIFF-filer i WPML Translation Management.

en: SimpleXML missing!
sv: SimpleXML saknas!

en: Skip this step - I don't need to add more translators
sv: Hoppa över detta steg - jag behöver inte lägga till fler översättare

en: Some communications with the translation proxy are locked.
sv: Viss kommunikation med översättningsproxyn är låst.

en: Some fields in translation are already filled!
sv: Vissa fält i översättningen är redan ifyllda!

en: Some of the content that you selected for translation includes fields that are encoded. Translators will not be able to work on this kind of content, so we removed it from the job.
sv: En del av det innehåll du har valt för översättning inkluderar kodade fält. Översättare kan inte arbeta med den här typen av innehåll, så vi tar bort det från jobbet.

en: Sorry, the email could not be sent to %s for an unknown reason.
sv: Tyvärr kunde inte e-postmeddelandet skickas till %s av okänd anledning.

en: Sort
sv: Sortera

en: Spell checker
sv: Stavningskontroll

en: Start the update
sv: Starta uppdateringen

en: Start update
sv: Starta uppdateringen

en: Status checked:
sv: Status kontrollerad:

en: String
sv: Sträng

en: String "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
sv: Strängen "%s" kommer att ignoreras för %s eftersom översättningen redan väntar på översättare.

en: String package job
sv: Strängpaketjobb

en: Strings
sv: Strängar

en: Strings in different languages are selected. They can not be added to the translation basket.
sv: Strängar på olika språk har valts. De kan inte läggas till i översättningskorgen.

en: Strings in the basket
sv: Strängar i korgen

en: Submitted data is not valid.
sv: Inskickade data är inte giltiga.

en: Success! You can now send content to %s.
sv: Grattis! Nu kan du skicka innehåll till %s.

en: Successfully disconnected posts
sv: Inlägg har kopplats bort

en: Suggested deadline:
sv: Föreslagen deadline:

en: Summary
sv: Sammanfattning:

en: Support for all content types
sv: Stöd för alla innehållstyper

en: Switch to using the Advanced Translation Editor (old translations may be unusable)
sv: Byt och börja använda den avancerade översättningsredigeraren (gamla översättningar kan bli oanvändbara)

en: Synchronize translators and translation managers
sv: Synkronisera översättare och översättningsansvariga

en: Synchronizing batch...
sv: Synkroniserar batch...

[ctx: Take a translation job waiting for a translator]
en: take it
sv: ta det

en: Take and translate
sv: Ta och översätt

en: Take me back
sv: Ta mig tillbaka

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomies Translation
sv: Taxonomiöversättning

en: Tell us which one
sv: Berätta vilken

en: Term Meta
sv: Term-meta

en: Terms translation is disabled
sv: Termöversättning är inaktiverad

en: The %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
sv: %s använder ett översättningsminne vilket kan minska antalet ord du behöver översätta.

en: The XML could not be saved.
sv: Det gick inte att spara XML.

en: The XML has been saved.
sv: XML har sparats.

en: The XML is not valid:
sv: XML är ogiltig:

en: The XML is valid.
sv: XML är giltig.

en: The archive contains one or more empty files.
sv: Arkivet innehåller en eller fler tomma filer.

en: The authentication didn't work. Please make sure you entered your details correctly and try again.
sv: Autentiseringen fungerade inte. Se till att du har angivit korrekta uppgifter och försök igen.

en: The basket is empty
sv: Korgen är tom

en: The batch name was appended with the source language of its elements.
sv: Batchnamnet fick ett tillägg med källspråket för dess element.

en: The communication error with Translation Proxy has appeared. Please try later.
sv: Ett kommunikationsfel med översättningsproxy har uppstått. Försök igen senare.

en: The communication log is empty.
sv: Kommunikationsloggen är tom

en: The constant DISABLE_WP_CRON should not be set to true.
sv: Konstanten DISABLE_WP_CRON ska inte ställas in som sann.

en: The constant WPML_ENVIRONMENT is set to "Test".
sv: Konstanten WPML_ENVIRONMENT har angetts till "Test".

en: The deadline that you set for the following jobs has passed:
sv: Den deadline du har angivit för dessa jobb har förfallit:

en: The items you have selected are now in the translation basket &ndash;
sv: Objekten du har valt finns nu i översättningskorgen &ndash;

en: The job is already canceled
sv: Jobbet är redan avbrutet

en: The job is already finished
sv: Jobbet är redan slutfört

en: The length of the batch name exceeds the maximum length of %s
sv: Batch-namnets längd överskrider maxlängden på %s

en: The number of words WPML will send to translation (%s):
sv: Antalet ord WPML kommer att skicka till översättning (%s):

en: The number of words WPML will send to translation:
sv: Antalet ord WPML kommer att skicka till översättning:

en: The original has been deleted!
sv: Originalet har tagits bort!

en: The original post cannot be retrieved
sv: Ursprungligt inlägg kan inte hämtas

en: The site will fetch translations manually
sv: Webbplatsen kommer hämta översättningar manuellt.

en: The translation for %1$s from %2$s to %3$s was canceled on the Translation Service. You can send this document to translation again from the Translation Dashboard.
sv: Översättningen för %1$s från %2$s to %3$s avbröts av översättningstjänsten. Du kan skicka detta dokument för översättning igen från kontrollpanelen för översättningar.

en: The translation job (%s) doesn't belong to you.
sv: Översättningsjobbet (%s) tillhör inte dig.

en: The translation job was completed on time.
sv: Översättningsjobbet gjordes i tid.

en: The translation process with %1$s was reset.
sv: Översättningsprocessen för %1$s återställdes.

en: The translator %1$s is requesting to use the Advanced Translation Editor on site %2$s.
sv: Översättaren %1$s begär att få använda Advanced Translation Editor på webbplatsen %2$s.

en: The translator %1$shas completed the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
sv: Översättaren %1$shar genomfört översättningsjobbet för "%2$s" från %3$s till %4$s.

en: The translator %1$shas updated the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
sv: Översättaren %1$shar uppdaterat översättningsjobbet för "%2$s" från %3$s till %4$s.

en: The type of the post cannot be retrieved
sv: Inläggstypen kan inte hämtas

en: The uploaded xliff file does not seem to be properly formed.
sv: Den uppladdade xliff-filen verkar inte vara rätt utformad.

en: The uploaded xliff file doesn't belong to this system.
sv: Xliff-filen som laddades upp hör inte till det här systemet.

en: The xliff file could not be read.
sv: Xliff-filen kunde inte läsas.

en: There are %s jobs waiting for a translator:
sv: Det finns %s jobb som väntar på översättare:

en: There are %s jobs, which you can take (not specifically assigned to you):
sv: Det finns %s jobb som du kan ta (som inte specifikt tilldelats dig):

en: There are base64 encoded fields in this document
sv: Det finns fält med base64-kodning i detta dokument

en: There is 1 job waiting for a translator:
sv: Det finns 1 jobb som väntar på översättare:

en: There is 1 job, which you can take (not specifically assigned to you):
sv: Det finns 1 jobb som du kan ta (som inte specifikt tilldelats dig):

en: There is a problem with your translation service.
sv: Det finns ett problem med din översättningstjänst.

en: There is new translated content on this site. You can scan posts and strings to adjust links to point to translated content.
sv: Det finns nytt översatt innehåll på den här webbplatsen. Du kan skanna poster och strängar för att ändra länkar att peka till översatt innehåll.

en: There was a problem communicating with ATE: %s
sv: Ett problem uppstod i kommunikationen med ATE: %s

en: This %s
sv: Denna %s

en: This batch name already exists and was modified to ensure unique naming
sv: Detta batchnamn finns redan och ändrades för att säkerställa unik namngivning

en: This content came from the Block editor and you need to translate it carefully so that formatting is not broken.
sv: Detta innehåll kom från blockredigeraren och du måste översätta det noga så att inte formateringen ändras.

en: This deadline is what WPML suggests according to the amount of work that you already sent to this translator. You can modify this date to set the deadline manually.
sv: WPML föreslår denna deadline baserat på mängden arbete du redan har skickat till denna översättare. Du kan ändra detta datum och ställa in deadline manuellt.

en: This document is a duplicate of:
sv: Detta dokument är en dubblett av:

en: This is a local job so it does not have an XLIFF file to download
sv: Detta är ett lokalt jobb så det finns ingen XLIFF-fil att ladda ner

en: This is a local job, no need to check its status
sv: Detta är ett lokalt jobb. Dess status behöver inte kontrolleras

en: This is a log of the communication between your site and the translation system. It doesn't include any private information and allows WPML support to help with problems related to sending content to translation.
sv: Det här är kommunikationsloggen mellan din webbplats och översättningssystemet. Den innehåller inte någon privat information och tillåter supporten på WPML att hjälpa till med problem gällande sändning av innehåll för översättning.

en: This is a quick reminder about translation jobs that you sent and are behind schedule.
sv: Detta är en snabb påminnelse om att de översättningsjobb du har skickat är försenade.

en: This is indeed my production site
sv: Detta är min produktionswebbplats

en: This job cannot be edited anymore because a newer job for this element exists.
sv: Detta jobb kan inte längre redigeras eftersom det finns ett nyare jobb för detta element.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
sv: Detta meddelande skickades automatiskt av översättningshanteringen på %s. För att inte längre få dessa meddelanden, kontakta systemansvarig på %s.\n\nSvar till denna e-postadress läses ej.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications, go to Notification Settings, or contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
sv: Detta meddelande skickades automatiskt av översättningshanteringen på %s. För att inte längre få dessa meddelanden, gå till meddelandeinställningar eller kontakta systemansvarig på %s.\n\nSvar till denna e-postadress läses ej.

en: This page that you are editing is being translated right now. If you edit now, some or all of the translation for this page may be missing. It's best to wait until translation completes, then edit and update the translation.
sv: Den sida du redigerar håller på att översättas. Om du redigerar nu kan viss eller all översättning gå förlorad. Vänta tills översättningen är klar innan du redigerar och uppdaterar den.

en: This site can use WPML's Advanced Translation Editor, but you did not receive permission to use it. You are still translating with WPML's classic translation editor. Please ask your site's Translation Manager to enable the Advanced Translation Editor for you.
sv: Den här webbplatsen kan använda WPML:s Advanced Translation Editor, men du har inte fått behörighet att använda den. Du översätter fortfarande WPML:s klassiska översättningsredigerare. Fråga den som är översättningsansvarig för din webbplats att aktivera Advanced Translation Editor åt dig.

en: This site doesn't yet have a Translation Manager.
sv: Den här webbplatsen har ingen översättningsansvarig.

en: This stuff is actually important. Please follow the video to send a test translation. Then, you can dismiss this message. Thank you!
sv: Det här är faktiskt viktiga grejer. Följ videon för att skicka en provöversättning och sedan kan du ta bort detta meddelande. Tack!

en: This translation job is overdue by %s day.
sv: Denna översättning är försenad med %s dag.

en: This translation job is overdue by %s days.
sv: Denna översättning är försenad med %s dagar.

en: This week %1$s had the following %2$s translation updates
sv: Den här veckan fick %1$s följande %2$s översättningsuppdateringar

en: Title
sv: Titel

en: To
sv: Till

en: To add more users of this site as translators, go to the %1$s page and click the %2$s tab.
sv: För att lägga till fler användare på den här webbplatsen som översättare, gå till sidan %1$s och klicka på fliken %2$s.

en: To collect completed translations from the translation service, go to %1$s and click on the %2$s button
sv: För att hämta översatt innehåll från översättningstjänsten går du till %1$s och klickar på knappen %2$s

en: To fix this problem, you need to tell WPML how these fields are encoded, so that WPML can decode them before sending for translation.
sv: För att åtgärda detta problem måste du tala om för WPML hur dessa fält är kodade så att WPML kan avkoda dem innan de skickas för översättning.

en: To re-enable it, please empty the basket or send it for translation.
sv: För att återaktivera den, töm korgen eller skicka det för översättning.

en: To see more items, use the filter and narrow down the search. %s
sv: Använd filtret för att begränsa sökresultatet och visa fler objekt. %s

en: To send content for translation to %1$s, you need to have an %1$s account.
sv: Du måste ha ett %1$s-konto för att skicka innehåll för översättning till %1$s.

en: To send content to translation first make sure "%s" is authenticated or you have at least one translator.
sv: Se till att "%s" är autentiserad eller att du har minst en översättare innan du skickar innehåll för översättning.

en: To send content to translation first make sure you either have %1$s or an %2$s.
sv: Se till att du antingen har %1$s eller en %2$s för att skicka innehåll för översättning.

en: To stop receiving notifications, log-in to %s and change your preferences.
sv: För att slippa få meddelande, logga in på %s och ändra dia inställningar.

en: To translate those jobs, go to
sv: För att översätta dessa jobb, gå till

en: Today %1$s had the following %2$s translation updates
sv: Idag fick %1$s följande %2$s översättningsuppdateringar

en: Total
sv: Totalt

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate (this will include the slug in the translation and not create it automatically from the title)
sv: Översätt (detta kommer att inkludera sluggen i översättningen och inte skapa den automatiskt från titeln)

en: Translate Link Targets
sv: Översätt länkmål

en: Translate selected strings
sv: Översätt valda strängar

en: Translated by
sv: Översatt av

en: Translated documents options
sv: Alternativ för översatta dokument

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation (incomplete) saved.
sv: Översättning (ofullständig) sparad.

en: Translation Basket
sv: Översättningskorg

en: Translation Dashboard
sv: Översättningskontrollpanel

en: Translation Feedback
sv: Översättningsfeedback

en: Translation Jobs
sv: Översättningsjobb

en: Translation Management
sv: Översättninghantering

en: Translation Management System
sv: Hanteringssystem för översättning

en: Translation Managers
sv: Översättningshanterare

en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

en: Translation Notifications
sv: Översättningsmeddelanden

en: Translation Proxy error
sv: Fel, översättningsproxy

en: Translation Roles
sv: Översättningsroller

en: Translation Service
sv: Översättningstjänst

en: Translation Service will deliver translations automatically using XML-RPC
sv: Translation Service ska leverera översättningar automatiskt med XML-RPC

en: Translation Services
sv: Översättningstjänster

en: Translation Services Tab
sv: Fliken Översättningstjänster

en: Translation Tools
sv: Översättningsverktyg

en: Translation added:
sv: Översättning tillagd:

en: Translation cancelled.
sv: Översättning avbruten.

en: Translation complete
sv: Översättning färdig

en: Translation has already been synchronized, no need to check its status
sv: Översättningen är redan synkroniserad. Dess status behöver inte kontrolleras

en: Translation has been removed by admin
sv: Översättning har tagits bort av admin

en: Translation in progress
sv: Översättning pågår

en: Translation is cancelled, no need to check its status
sv: Översättningen avbruten. Dess status behöver inte kontrolleras

en: Translation is complete
sv: Översättningen är färdig

en: Translation is ready to download, no need to check its status
sv: Översättningen är klar att laddas ner. Dess status behöver inte kontrolleras

en: Translation is ready, no need to check its status
sv: Översättningen är klar och dess status behöver inte kontrolleras

en: Translation jobs for:
sv: Översättningsjobb för:

en: Translation languages
sv: Översättningsspråk

en: Translation needs update
sv: Översättning behöver uppdateras

en: Translation of job %s has been uploaded and completed.
sv: Översättningen av jobbet %s har laddats upp och slutförts.

en: Translation pickup mode
sv: Läge för att hämta översättning

en: Translation ready to download
sv: Översättning klar att ladda ner

en: Translation saved.
sv: Översättning sparad.

en: Translation status
sv: Översättningsstatus

en: Translation to
sv: Översättning till

en: Translation updated:
sv: Översättning uppdaterad:

en: Translation updates for %1$s for %2$s
sv: Översättningsuppdateringar för %1$s för %2$s

en: Translation updates for %1$s until %2$s
sv: Översättningsuppdateringar för %1$s fram till %2$s

en: Translations
sv: Översättningar

en: Translations downloaded
sv: Översättningen har laddats ner

en: Translations may delay because translators did not receive notifications
sv: Översättningen kan dröja eftersom inte översättarna har fått meddelanden

en: Translations queue
sv: Översättningskö

en: Translator
sv: Översättare

en: Translator %s has resigned from the translation job "%s" for %s to %s.%sView translation jobs: %s
sv: Översättaren %s har lämnat översättningsjobbet "%s" från %s till %s.%sVisa översättningsjobb: %s

en: Translator assigned
sv: Översättare har tilldelats

en: Translator has completed translation job for %s
sv: Översättare är färdig med översättningsjobb för %s

en: Translator has resigned from job on %s
sv: Översättaren har lämnat jobbet på %s

en: Translator has updated translation job for %s
sv: Översättaren har uppdaterat översättningen åt %s

en: Translator job canceled for %s
sv: Översättningsjobb inställt för %s

en: Translator job updated for %s
sv: Översättningsjobb uppdaterat för %s

en: Translator preview
sv: Förhandsgranskning av översättare

en: Translators
sv: Översättare

en: Translators Tab
sv: Fliken Översättare

en: Translators help
sv: Översättare, hjälp

en: Translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
sv: Översättare kommer att få meddelanden och använda sidan %1$s för att översätta det innehåll du har skickat till dem.

en: Try again
sv: Försök igen

en: Try one of the %s
sv: Prova en av de %s

en: Type
sv: Typ

en: Unable to invalidate this service. Please contact WPML support.
sv: Kunde inte ogiltigförklara den här tjänsten. Kontakta WPML-supporten.

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Unknown string Package
sv: Okänt strängpaket

en: Update credentials
sv: Uppdatera inloggningsuppgifter

en: Updated / Translated
sv: Uppdaterad/översatt

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Use WPML's Advanced Translation Editor
sv: Använd WPML:s avancerade översättningsredigerare

en: Use WPML's Classic Translation Editor
sv: Använd WPML:s klassiska översättningsredigerare

en: Use WPML's Translation Editor
sv: Använd WPML:s översättningsredigerare

en: Use WPML's Translation Editor to translate:
sv: Använd WPML:s översättningsredigerare för att översätta:

en: Use a different Translation Service
sv: Använd en annan översättningstjänst

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to the translation service.
sv: Använd sidan %1$s för att välja innehåll att översätta och skicka det till översättningstjänsten.

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to your translators.
sv: Använd sidan %1$s för att välja innehåll att översätta och skicka det till dina översättare.

en: Use the WordPress Editor to translate:
sv: Använd WordPress-redigeraren för att översätta:

en: Use this feature when you want to reset your translation process. All your existing translations will remain unchanged. Any translation work that is currently in progress will be stopped.
sv: Använd den här funktionen när du vill återställa din översättningsprocess. Alla dina befintliga översättningar kommer att förbli oförändrade. Allt pågående översättningsarbete kommer att stoppas.

en: User found
sv: Användare funnen

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Users of this site
sv: Användare på den här webbplatsen

[ctx: Verb]
en: Copy
sv: Kopiera

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View original
sv: Se original

en: View translation jobs
sv: Visa översättningsjobb

en: Visit our documentation to learn more about %1$s.
sv: Gå till vår dokumentation för att läsa mer om %1$s.

en: Visit our documentation to learn more about using %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
sv: Gå till vår dokumentation för att läsa mer om hur man använder %1$s och lära dig om hur man översätter bilder, menyer, widgetar, m.m.

en: WPML 3.9 changes the way it works with ICanLocalize. This requires WPML to move to a new interface with ICanLocalize.
sv: WPML 3.9 ändrar hur det fungerar med ICanLocalize. Detta kräver att WPML flyttas till ett nytt gränssnitt med ICanLocalize.

en: WPML > Translation Management
sv: WPML > Översättningshantering

en: WPML > Translations
sv: WPML > Översättningar

en: WPML Job ID
sv: WPML jobb-ID

en: WPML Minimum Requirements
sv: WPML:s minimikrav

en: WPML Notification Settings
sv: WPML meddelandeinställningar

en: WPML Support
sv: WPML-support

en: WPML Translation Jobs Migration
sv: WPML:s migrering av översättningsjobb

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
sv: WPML Translation Management är aktiverad men verkar ej. Den är inte kompatibel med <a href="%s">WPML</a>-versioner innan 2.0.5.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
sv: WPML Translation Management är aktiverad men inte aktiv. Den kräver %s för att fungera.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
sv: WPML Translation Management är aktiverad men verkar ej. Den kräver <a href="%s">WPML</a> för att fungera.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
sv: WPML Translation Management är aktiverad men har ingen effekt. Avsluta först installationen av WPML.

en: WPML Translation Management requires the following PHP extensions and settings:
sv: WPML Translation Management kräver följande PHP-tillägg och inställningar:

en: WPML Translation Management will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
sv: WPML översättningshantering kommer att skicka e-postadressen och namnet på varje ansvarig och tilldelad översättare samt själva innehållet till Advanced Translation Editor och till den översättningstjänst som används.

en: WPML Translator Settings
sv: Inställningar för WPML översättning

en: WPML can read a configuration file that tells it what needs translation in themes and plugins. The file is named wpml-config.xml and it's placed in the root folder of the plugin or theme.
sv: WPML kan läsa en konfigurationsfil som säger vad som behöver översättas i teman och plugins. Filen heter wpml-config.xml och finns i pluginens eller temats rotmapp.

en: WPML can't find the translation service. Please contact WPML Support or your translation service provider.
sv: WPML kan inte hitta översättningstjänsten. Kontakta supporten på WPML eller leverantören av din översättningstjänst.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.
sv: WPML kan inte ladda listan över översättningstjänster. Detta kan bero på ett anslutningsfel. Vänta en minut och uppdatera sidan.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.\n If the problem continues, please contact WPML support.
sv: WPML kan inte ladda listan över översättningstjänster. Detta kan bero på ett anslutningsfel. Vänta en minut och uppdatera sidan igen.\n Kontakta supporten på WPML om problemet kvarstår.

en: WPML cannot send some of the content to translation
sv: En del av innehållet kan inte skickas för översättning av WPML

en: WPML cannot send these documents to translation because the Advanced Translation Editor is not fully set-up yet.
sv: WPML kan inte skicka dessa dokument till översättning eftersom installationen av Advanced Translation Editor inte är slutförd än.

en: WPML completed updating the translations history. Next, please visit the %s and click on the button to "Check status and get translations".
sv: WPML har uppdaterat översättningshistoriken. Gå till %s och klicka på knappen för att "Kontrollera status och hämta översättningar".

en: WPML could not send notification emails to the translators, telling them about the new work from you.
sv: WPML kunde inte skicka e-postmeddelanden till översättarna och informera om nya jobb från dig.

en: WPML created the accounts for your translators and sent them instructions.
sv: WPML har skapat konton för översättarna och har skickat instruktioner till dem.

en: WPML found some remote jobs on your site that must be migrated in order to work with WPML %s. You might not be able to access some of the WPML administration pages until this migration is fully completed.
sv: WPML hittade några fjärrjobb på din webbplats som måste migreras för att fungera med WPML %s. Du kanske inte har åtkomst till några av WPML:s administrationssidor innan denna migrering är slutförd.

en: WPML needs to update its table of translation jobs, so that your site can continue receiving completed translations. This process will take a few minutes and does not modify content or translations in your site.
sv: WPML måste uppdatera sin tabell med översättningsjobb så att din webbplats kan fortsätta att ta emot färdiga översättningar. Denna process tar några minuter och kommer inte att ändra något innehåll på din webbplats.

en: WPML needs to update your connection to ICanLocalize, but could not complete the change.
sv: WPML behöver uppdatera din anslutning till ICanLocalize, men ändringen kunde inte genomföras.

en: WPML offers tight integration with over 70 translation services. You will choose the translation service that you prefer and enjoy a streamlined process for sending jobs and receiving completed translations.
sv: WPML erbjuder tät integrering med fler än 70 översättningstjänster. Du väljer den översättningstjänst du föredrar och kan njuta av en smidig process för att skicka jobb och få tillbaka färdiga översättningar.

en: WPML sent emails to the translators, telling them about the new work from you.
sv: WPML skickade e-postmeddelanden till översättarna med information om det nya jobbet från dig.

en: WPML support
sv: WPML:s support

en: WPML updated your connection to ICanLocalize. You can continue sending content to translation.
sv: WPML har uppdaterat din anslutning till ICanLocalize. Du kan nu fortsätta att skicka innehåll för översättning.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
sv: WPML kommer inte längre synka %s med originalinnehållet.

en: WPML's Advanced Translation Editor
sv: WPML:s avancerade översättningsredigerare

en: WPML's Advanced Translation Editor is enabled, but not all your translators can use it.
sv: WPML:s Advanced Translation Editor är aktiverad, men inte alla dina översättare kan använda den.

en: WPML's Classic Translation Editor
sv: WPML:s klassiska översättningsredigerare

en: WPML's Translation Management
sv: WPML:s översättningshantering

en: WPML->Settings->Translation notifications
sv: WPML->Inställningar->Översättningsaviseringar

en: WPML->Translation Jobs
sv: WPML->Översättningsjobb

en: WPML->Translation Management->Translation Tools
sv: WPML->Översättningshantering->Översättningsverktyg

en: WPML->Translation Queue
sv: WPML->Översättningskö

en: WPML’s Translation Editor makes it easy for your own translators to translate content in your site. You can create accounts for new translators or use existing WordPress users as your translators.
sv: WPML:s översättningsredigerare gör det enkelt för dina översättare att översätta innehåll på din webbplats. Du kan skapa konton åt nya översättare eller använda befintliga WordPress-användare som dina översättare.

en: Waiting for translator
sv: Väntar på översättare

en: Waiting for translator / In progress
sv: Inväntar översättare/under bearbetning

en: Want to improve the quality of your site’s translation?
sv: Vill du ha bättre kvalitet på översättningen av din webbplats?

en: Want to translate everything automatically?
sv: Vill du översätta allt automatiskt?

en: We detected a possible issue blocking the word count process. Please verify the following settings:
sv: Vi upptäckte ett möjligt problem som blockerar ordräkningsprocessen. Kontrollera följande inställningar:

en: What translation tool do you want to use?
sv: Vilket översättningsverktyg vill du använda?

en: When duplicating content, please first duplicate parent pages to maintain the site's hierarchy.
sv: När du duplicerar innehåll, duplicera först huvudsidorna för att bibehålla platsens hierarki.

en: Who will translate this site?
sv: Vem kommer att översätta denna webbplats?

en: Word count estimate:
sv: Uppskattat antal ord:

en: Word count for the entire site
sv: Antal ord för hela webbplatsen

en: WordPress role:
sv: WordPress-roll:

en: Words
sv: Ord

en: Words to translate
sv: Ord att översätta

en: Working with Translation Managers
sv: Arbeta med översättninsghanterare

en: Working...
sv: Arbetar...

en: XLIFF file downloaded
sv: XLIFF-fil har laddats ner

en: XLIFF file options
sv: Alternativ för XLIFF-fil

en: XLIFF translation
sv: XLIFF-översättning

en: XLIFF version
sv: XLIFF-version

en: You are about to delete selected items from the basket. Are you sure you want to do that?
sv: Du är på väg att radera valda objekt från korgen. Är du säker på att du vill göra det?

en: You are downloading %d jobs
sv: Du laddar ner %d jobb

en: You are not allowed to perform this action.
sv: Du har inte tillåtelse att uföra denna åtgärd.

en: You are not allowed to run this action.
sv: Du har inte tillåtelse att göra denna åtgärd.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
sv: Du är nu översättningsansvarig för %s - åtgärd krävs

en: You are receiving this email because you have a translator \n\t\t\taccount in %1$s. To stop receiving notifications, \n\t\t\tlog-in to %2$s and unselect "Send me a notification email \n\t\t\twhen there is something new to translate". Please note that \n\t\t\tthis will take you out of the translators pool.
sv: Du får detta e-postmeddelande eftersom du har ett \n\t\t\översättarkonto på %1$s. För att slippa få fler meddelanden \n\t\t\tlogga in på %2$s och avmarkera "Skicka ett e-postmeddelande \n\t\t\tnär det finns något nytt att översätta". Notera att detta \n\t\t\ttar bort dig ut översättar-poolen.

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
sv: Du är översättningsansvarig för %s. Denna roll låter dig sköta allt översättningsrelaterat på denna webbplats.

en: You are trying to import an empty archive.
sv: Du försöker importera ett tomt arkiv.

en: You are trying to import an empty file.
sv: Du försöker importera en tom fil.

en: You are trying to import an incompatible Archive.
sv: Du försöker importera ett inkompatibelt arkiv.

en: You can always follow the progress of translation in the %s. For a more detailed view and to cancel jobs, visit the %s list.
sv: Du kan alltid följa hur översättningarna framskrider i %s. För en mer detaljerad vy och för att avbryta jobb använder du listan %s.

en: You can check the status of these jobs in %s.
sv: Statusen för dessa jobb visas i %s.

en: You can continue the Translation Management configuration later by going to WPML -> Settings -> How to translate posts and pages.
sv: Du kan fortsätta med Translation Management-konfigurationen senare genom att gå till WPML -> Inställningar -> Hur man översätter inlägg och sidor.

en: You can control email notifications to translators and yourself in %s.
sv: Du kan kontrollera e-postmeddelanden till översättare och dig själv i %s.

en: You can find API token at %s site
sv: Du hittar API-token på webbplatsen %s

en: You can find this at %s site
sv: Du kan hitta detta på %s

en: You can translate to and from all languages
sv: Du kan översätta till och från alla språk

en: You can view your other translation jobs here: %s
sv: Du kan se dina andra översättningsjobb här: %s

en: You can't do that!
sv: Du kan inte göra så!

en: You can't edit this translation, because this translation to %s is already in progress.
sv: Du kan inte redigera denna översättning eftersom denna översättning till %s redan pågår.

en: You cannot add posts in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
sv: Du kan inte lägga till inlägg på det här språket i korgen eftersom det redan innehåller inlägg eller strängar på ett annat källspråk!\n\t\t\t\t\t\tSkicka antingen den aktuella korgen och lägg sedan till inlägget eller radera inlägg på ett annat språk i den aktuella korgen

en: You cannot add strings  in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
sv: Du kan inte lägga till strängar på det här språket i korgen eftersom det redan innehåller inlägg eller strängar på ett annat källspråk!\n\t\t\t\t\t\tSkicka antingen korgen och lägg sedan till inlägget eller ta bort inläggen på andra språk i den aktuella korgen

en: You cannot add strings in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language! Either submit the current basket or delete the posts of differing language in the current basket
sv: Du kan inte lägga till strängar på det här språket i korgen eftersom den redan innehåller inlägg eller strängar på att annat källspråk! Skicka antingen den aktuella korgen eller radera inlägg på andra språk i den aktuella korgen

en: You cannot download the XLIFF file because TS_NAME has canceled the job
sv: Det går inte att lada ner XLIFF-filen eftersom TS_NAME har avbrutit jobbet

en: You cannot download the translation as it has not been completed
sv: Det går inte att ladda ner översättningen eftersom den inte är klar

en: You cannot download the translation for a local job
sv: Det går inte att lada ner översättningen för ett lokalt jobb

en: You cannot download this job because TS_NAME has canceled it
sv: Det går inte att ladda ner detta jobb eftersom TS_NAME har avbrutit det

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
sv: Du har inte behörighet att översätta från %1$s till %2$s

en: You have already downloaded this job
sv: Du har redan laddat ner detta jobb

en: You have attempted to submit data in a not legit way.
sv: Du har försökt att skicka data på ett felaktigt sätt.

en: You have been assigned to new translation job(s):
sv: Du har tilldelats nya översättningsjobb:

en: You have been removed from the translation job "%s" for %s to %s.
sv: Du har tagits bort från översättningsjobbet "%s" för %s till %s.

en: You have selected a translation service which requires translators.
sv: Du har valt en översättningstjänst som kräver översättare.

en: You have sent documents to translation. WPML can send notification emails to assigned translators, but translators for some languages have selected not to receive this notification.
sv: Du har skickat dokument till översättning. WPML kan skicka e-postmeddelanden till tilldelade översättare, men översättare för vissa språk har valt att inte få detta meddelande.

en: You have two ways to copy content from the original language:
sv: Det finns två sätt att kopiera innehåll från originalspråket:

en: You have unsaved changes!
sv: Du har osparade ändringar!

en: You have unsaved work. Are you sure you want to close without saving?
sv: Du har osparat arbete. Är du säker på att du vill stänga utan att spara?

en: You selected a translation service to translate your content. You need to:
sv: Du valde en översättningstjänst för översättning av ditt innehåll. Du måste:

en: You selected both users of this site and a professional translation service. You need to:
sv: Du har valt både användare på den här sidan och en professionell översättningstjänst. Du måste:

en: You selected users of this site to be your translators. You need to:
sv: Du har valt användare på den här sidan som dina översättare. Du måste:

en: You should contact your %1$s and ask them to enable the notification emails which will allow them to see when there is new work waiting for them. To enable notifications, translators need to log-in to this site, go to their user profile page and change the related option in the WPML language settings section.
sv: Du bör kontakta dina %1$s och be dem att aktivera e-postmeddelanden som låter dem se när nya jobb väntar på dem. För att aktivera meddelanden måste översättarna logga in på den här webbplatsen, gå till sin användarprofilsida och ändra det relaterade alternativet i delen WPML-språkinställningar.

en: You should use <a href="%s">Translation management dashboard</a> to send the original document to translation.
sv: Du ska använda <a href="%s">Instrumentpanelen för översättningshantering</a> för att skicka originaldokument till översättning.

en: You will be the only translator for this site and will be able to translate any page or post. Use the %1$s or a %2$s icon found on the post listing pages in the admin or in the %3$s box when editing content.
sv: Du kommer att vara den enda översättaren för denna webbplats och kommer att kunna översätta alla sidor och inlägg. Använd %1$s eller en %2$s-ikon som visas på sidan med listade inlägg i administrationen eller i rutan %3$s vid redigering av innehåll.

en: You will be the sole translator for this site. You will be able to translate any document between any language pair. If you want to do some of the translations and allow others to translate as well, select the "Users of this site" option instead.
sv: Du kommer att vara den enda översättaren på den här webbplatsen. Du kommer att kunna översätta alla dokument mellan alla språkpar. Om du vill göra några av översättningarna, men låta någon annan översätta också, väljer du alternativet "Användare på den här webbplatsen" istället.

en: You will choose a user of this site and delegate the setup of translators to him/her. Choose this option when you are building a website for a client, who will set up translator users or choose a translation service.
sv: Du kommer att välja en användare på den här webbplatsen och delegera skapandet av översättare till honom/henne. Välj detta alternativ när du skapar en webbplats åt en kund som själv kommer att ange översättaranvändare eller välja en översättningstjänst.

en: You will choose users of this WordPress site as the translators. You can also choose yourself. This allows you to set up a team of translators working in different language pairs.
sv: Du kommer att använda användare av denna WordPress-webbplats som översättare. Du kan också välja dig själv. Detta låter dig skapa ett team av översättare som arbetar med olika språkpar.

en: You're all set. The user that you've selected as the site's Translation Manager will choose who translates, add translator users and send content for translation.
sv: Du är redo. Den användare du har valt som sidans översättningshanterare kommer att välja vem som översätter, lägger till översättaranvändare och skickar innehåll till översättning.

en: You've resigned from this job.
sv: Du har lämnat det här jobbet.

en: You've sent the content for translation to %1$s. Currently, we are processing it and delivering to %1$s.
sv: Du har skickat innehåll för översättning till %1$s. Just nu bearbetar vi det och levererar till %1$s.

en: You've sent the content for translation to %s. Please continue to their site, to make sure that the translation starts.
sv: Du har skickat innehållet till %s för översättning. Fortsätt till deras sida och se till att översättningen startas.

en: Your deadline
sv: Din deadline

en: Your site is currently configured to use only %s as its professional translation service.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad för att endast använda %s som professionell översättningstjänst.

en: Your site should be publicly accessible or the server should have access to the site.
sv: Din webbplats ska vara offentlig eller servern måste ha åtkomst till webbplatsen.

en: Your site was successfully disconnected from %1$s. Go to the translators tab to connect a new %1$s account or use a different translation service.
sv: Din webbplats har kopplats bort från %1$s. Gå till fliken Översättare för att ansluta ett nytt %1$s-konto eller använda en annan översättningstjänst.

en: Your translation service
sv: Din översättningstjänst

en: Your translators
sv: Dina översättningar

en: Your translators should log-in to their accounts in this site and go to %sWPML->Translations%s. There, they will see the jobs that are waiting for them.
sv: Dina översättare ska logga in på sina konton på denna webbplats och gå till %sWPML->Översättningar%s. Där hittar de alla jobb som väntar på dem.

en: Your translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
sv: Dina översättare kommer att få meddelanden och använda sidan %1$s för att översätta det innehåll du har skickat till dem.

en: account status
sv: kontostatus

en: active and authenticated translation service
sv: aktiv och autentiserad översättningstjänst

en: and
sv: och

en: at least one translator
sv: minst en översättare

en: automatically added %s
sv: lade automatiskt till %s

en: copy and overwrite all fields
sv: kopiera och skriv över alla fält

en: copy to empty fields only
sv: kopiera endast till tomma fält

en: deadline: %1$s, late by %2$d days
sv: deadline: %1$s, försenad med %2$d dagar

en: documentation
sv: dokumentation

en: from
sv: från

en: how to translate different parts of the site.
sv: hur du översätter olika delar av webbplatsen.

en: immediately
sv: omedelbart

en: in
sv: på

en: in %s document(s)
sv: i %s dokument

en: jobs fixed
sv: jobb åtgärdade

en: jobs migrated
sv: jobb har migrerats

en: needs update
sv: behöver uppdateras

en: never
sv: aldrig

en: none of your translation jobs have been completed
sv: inga av dina översättningsjobb har slutförts

en: of
sv: av

en: once a day
sv: en gång om dagen

en: once a week
sv: en gång i veckan

en: or
sv: eller

en: parent
sv: överordnad

en: pencil
sv: blyertspenna

en: sent between
sv: skickat mellan

en: show fields
sv: visa fält

en: sort by
sv: sortera efter

en: start translating
sv: börja översätta

en: successfully using translation services
sv: använder framgångsrikt översättningstjänster

en: then sort by
sv: sortera sedan efter

en: to
sv: till

en: translated by
sv: översatt av

en: translated to
sv: översatt till

en: translation services that are integrated with WPML
sv: översättningstjänster sm är integrerade med WPML

en: try a translation service
sv: prova en översättningstjänst

en: with
sv: med

en: with deadline between
sv: med deadline mellan
